Triumph Thruxton Ace
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Triumph Thruxton Ace 2015
Motor och drivlina
| Motortyp | Radmotor med 270° vev |
|---|---|
| Håldiameter | 90 mm |
| Takt | 68 mm |
| Motoreffekt | 69 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 7400 varv/min |
| Vridmoment | 69 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 5800 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 9.9 |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad |
| Transmission | Kedja |
| Antal växlar | 5 |
| Ventiler | DOHC |
| Kylning | Luft |
| Slagvolym | 865 cm3 |
Främre upphängning
| Märke | Kayaba |
|---|
Bakre upphängning
| Stötdämpare | Dubbel stötdämpare |
|---|---|
| Märke | Kayaba |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|
Frambromsar
| Kolv | Dubbel kolv |
|---|---|
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
| Märke | Nissin |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Kolv | Dubbel kolv |
| Isoleringsfäste | Flytande krumcirkel |
| Märke | Nissin |
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 100 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 90 % |
| Diameter på framhjul | 18 tum |
| Bredd på bakhjul | 130 mm |
| Höjd på bakhjul | 80 % |
| Diameter på bakhjul | 17 tum |
| Längd | 2150 mm |
| Bredd | 830 mm |
| Höjd | 1095 mm |
| Hjulbas | 1490 mm |
| Säteshöjd | 820 mm |
| Tjänstevikt | 230 kg |
| Bränsletankskapacitet | 16 l |
| Licensefterlevnad | A |
Pris Triumph Thruxton Ace
Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris
Vanliga frågor däck Triumph Thruxton Ace
Alternativ till Triumph Thruxton Ace
Frågor och svar Triumph Thruxton Ace
- Vilket är aktuellt marknadspris för Triumph Thruxton Ace?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Triumph Thruxton Ace, tillverkningsår 2015, är 114 790 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 0 km.
- Vilken av dem är bäst? Triumph Thruxton Ace eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Triumph Thruxton Ace?
- Jämfört med andra Naked bike motorcyklar är tillgängligheten mycket dålig. Det finns mycket få Triumph Thruxton Ace motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Triumph Thruxton Ace?
- Det finns en svag efterfrågan på en Triumph Thruxton Ace efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Triumph Thruxton Ace Bilder
Källa: 1000PS












